2027/735
Edith Sonne (f. 1910, d. 1993)
Skål af stentøj dekoreret med sandfarvet glasur. Sign. Sonne. Udført og mærket hos Saxbo, Denmark. Udført 1950–1968. H. 7,9. Diam. 15.
Overfladeridser. Inderside med noget kalk. Glasur med ujævnhed hidrørende fra brændingen.
Moderne kunst og design, 30. juni 2020
Vurdering
Hammerslag