2109/889
Jens Petersen (f. 1890, d. 1956)
Figur af lertøj modelleret i form af tiger. Dekoreret med gråbrunne og sandfarvede glasurer. Sign. J.P. samt med dedikation. H. 16. L. 45. B. 28.
Normal patina, herunder ridser. Afslag på bagben.
Moderne kunst og design, 2. marts 2021
Vurdering
Hammerslag