921/​382

William Scharff (f. København 1886, d. sst. 1959)

“Høns ved slibesten”. Sign. William Scharff 1934. Olie på lærred. 101×194.

Litteratur: Ernst Mentze: “William Scharff. En kunstner og hans tid”, København, 1958, nr. 380. Udstillet: Grønningen, København, 1935, kat. nr. 147. Proveniens: Privatsamling, Danmark.

Moderne malerier, 11. juni 2024

Vur­dering

150.000 DKK

Hammerslag