Heinrich Dohm (f. København 1875, d. sst. 1940)
Et par siddende på en skråning i gyldent lys. Sign. H. Dohm 07. Olie på lærred monteret på plade. 140×178.
Antageligt udstillet Charlottenborg 1908 med titlen “Dobbeltportræt”.
En reparation samt mindre retoucheringer og minimale krakeleringer. Synlige sømhuller, mindre krakeleringer og afskalninger fra tidligere montering langs kant. Behov for let overfladerensning.
Ældre malerier, møbler og varia, 1. november 2021