2045/363
Engelsk rejseur i kasse af messing og slebet glas, skive af hvid emlaje med sorte romertal, originalt rejse etui af læder, forret med lilla velour medfølger. 19. årh.s slutning. H. 14. B. 9. D. 8.
Proveniens jvf. sælger: Uret er modtaget af i bryllupsgave i Dublin 1928. Fremstår med alders- og brugsslitage. Der gives ingen garanti for værkets funktion. Optræksnøgle medfølger. Etui meget slidt. Bærerem knækket.
Ældre malerier, møbler og varia, 2. november 2020
Vurdering
Hammerslag