1415/830
Dansk snedkermester
Højrygget overpolstret lænestol med svungne armlæn, betrukket med gult velour, ryg dybthæftet med knapper, ben af mørkbejdset bøg. 1930–40erne.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Betræk med let smuds, slitage på armlæn og enkelte pletter. Forben let revnede.
Moderne kunst og design, 8. april 2014
Vurdering
Hammerslag