1415/​830

Dansk snedkermester

Højrygget overpolstret lænestol med svungne armlæn, betrukket med gult velour, ryg dybthæftet med knapper, ben af mørkbejdset bøg. 1930–40erne.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Betræk med let smuds, slitage på armlæn og enkelte pletter. Forben let revnede.

Moderne kunst og design, 8. april 2014

Vur­dering

1.500 DKK

Hammerslag

250 DKK

250 DKK