Tre hovedvandsæg af sølv: en vaseformet med ringhanke, prydet med røde flusser, punslet dekoration i form af stiliseret bladværk, bund punslet: J.M.S, A.Mg. Mr. Ths, Fd 1850. Mester Julius Rudolph Hogrefe, 1811–1872, Vejle. En indvendig forgyldt, prydet med røde flusser og punslet dekoration, punslet i bunden: N. T. S. og A.M.P.D. Mester Niels Wilhelm Jørgensen, 1825–1866, København. En urneformet, indvendig forgyldt, dekoreret med punslet bladranke, hank og låg med filigranarbejde, bund punslet med A. H. Smith og J. A ?. Mester Jonathan Nielsen, 1811–1905, Sønderjylland. Danmark 19. årh. H. 9–12,5 cm. Vægt 165 gr. (3)
Fremstår med alders- og brugsslitage. Mindre buler, ridser og mærker. En flus formentlig udskiftet.
Varia, 31. oktober 2013
11 bud