1831/785
Børge Mogensen (f. Aalborg 1914, d. Gentofte 1972)
“Medestolen”. Højrygget lænestol med stel af eg. Sæde og ryg udspændt med flet, løse hynder betrukket med ternet uld, stropper af kernelæder. Model 2254. Formgivet 1956–57. Udført hos Fredericia Stolefabrik.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Polstring med kraftig slitage - porøst skum. Én defekt strop på sædehynde.
Moderne kunst og design, 31. juli 2018
Vurdering
Hammerslag
11 bud