Emanuel Larsen (f. København 1823, d. sst. 1859)
Robåd på stranden ved Helden, Holland. Usigneret, Helden Juni samt betegnet på blændrammen: Juni - Studie af Emanuel Larsen En Baad Helden Holland. Olie på lærred. 24×35,5.
Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 682, 2000 nr. 1680. Afbildet s. 137.
Mindre krakeleringer samt afskalninger. Retoucheringer.
Ældre malerier, møbler og varia, 1. marts 2021
22 bud