Kgl. P., Ivy Lysdal
Bordlampe af fajance dekoreret med geometrisk mønster i hvid og transparent glasur. Lampeskærm af plissered, hvid akryl. Fad af lertøj med motiv i lyse och sorte glasurer. Sign. hhv. 1003/3750 og Lysdal. Udført hos hhv. Kgl. P. og Kähler. Lampe: H. ekskl. fatning 47,5. H. inkl. skærm 74. Fad: H. 4,5. Diam. 32,5. (2)
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Fad med flertalet overfladeridser. Skærm med smuds. Vi garanterer ikke for lampens funktionalitet.
Moderne kunst og design, 2. marts 2021