2043/767
Eva Stæhr-Nielsen (f. Frederiksberg 1911, d. 1976)
Tre små runde vaser af stentøj. Dekoreret med hhv. mørkebrun glasur, rødbrun harepelsglasur og lys turkisgrøn glasur. Vase med rødbrun harepelsglasur sign. E.St.N., 48, 3. Udført og stemplet hos SAXBO, hhv. Danmark og Denmark. Udført 1937–1949 samt 1950–1968. H. hhv. 6,3, 5,9 og 6,2. (3)
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker.
Moderne kunst og design (udskudt), 22. oktober 2020
Vurdering
Hammerslag
30 bud