2043/​767

Eva Stæhr-Nielsen (f. Frederiksberg 1911, d. 1976)

Tre små runde vaser af stentøj. Dekoreret med hhv. mørkebrun glasur, rødbrun harepelsglasur og lys turkisgrøn glasur. Vase med rødbrun harepelsglasur sign. E.St.N., 48, 3. Udført og stemplet hos SAXBO, hhv. Danmark og Denmark. Udført 1937–1949 samt 1950–1968. H. hhv. 6,3, 5,9 og 6,2. (3)

Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker.

Moderne kunst og design (udskudt), 22. oktober 2020

Vur­dering

3.000 kr.

Hammerslag

4.600 kr.

30 bud

4.600 kr.
4.400 kr.
4.200 kr.
(Autobud) 4.000 kr.
4.000 kr.
3.800 kr.
3.600 kr.
3.400 kr.
3.200 kr.
3.000 kr.
2.900 kr.
2.800 kr.
2.700 kr.
2.600 kr.
2.500 kr.
2.400 kr.
2.300 kr.
2.200 kr.
2.100 kr.
(Autobud) 2.000 kr.
2.000 kr.
(Autobud) 1.900 kr.
1.850 kr.
(Autobud) 1.800 kr.
1.750 kr.
(Autobud) 1.700 kr.
1.650 kr.
(Autobud) 1.600 kr.
1.550 kr.
1.500 kr.