Cesare Lapini (f. Firenze 1848, d. 1893, italiensk billedhugger)
“La Sorpresa”. Overraskelsen. Sign. på base G. Lapini Firenze 1894. Skulptur af hvid marmor på piedestal af grøn marmor. Skulptur H. 70 cm, base H. 3 cm. Piedestal i 5 dele H. 110.
Cesare Lapini var en af en række fremtrædende billedhuggere, der arbejdede i Firenze i midten til slutningen af det 19. århundrede, der specialiserede sig i marmorgrupper af allegorisk, genre og all'antica skulptur til turister, hovedsageligt fra England og Amerika. Hans værksted, Galleria Lapini, fungerede stadig i 1900. Nærværende skulptur, med sit søde motiv og de delikate træk, er typisk for hans oeuvre.
Møbler, varia & tæpper, 20. september 2017