2138/​939

Finn Juhl (f. Frederiksberg 1912, d. Ordrup 1989)

Rektangulært lampebord af massiv teak med profilerede, tilspidsende ben. Top med kehlede sider. Model FD 535. Udført og mærket hos France & Søn. H. 39. L. 60. B. 42.

Stand

Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Enkelte ridser og mærker.

Auktion

Moderne kunst og design, 21. september 2021

Kategori
Vur­dering

4.000 DKK

Solgt

Hammerslag

4.400 DKK  

8 bud

Tidspunkt Byder Bud
4.400 DKK
(Autobud) 4.200 DKK
4.000 DKK
3.800 DKK
(Autobud) 3.600 DKK
3.400 DKK
3.200 DKK
3.000 DKK