Foto endnu ikke klar
891/​1461

Asger Jorn (f. Vejrum 1914, d. Århus 1973)

“Danno the Dane”. Sign. Jorn og sign. på bagsiden Jorn 61 med titel. Olie på lærred. 65×54

Litteratur: Guy Atkins: “Asger Jorn. The Crucial Years: 1954–1964”, London, 1977, nr. 1357. Litteratur: Asger Jorn Billedfortegnelse (Studio Book), 1975, no. 376. Udstillet: “Asger Jorn - Luxury Paintings”, Arthur Tooth & Sons Ltd., London, 1961, kat. nr. 4, gengivet i kataloget. Udstillet: “Asger Jorn - Rastløs Rebel”, Statens Museum for Kunst, København, 2014, gengivet helsides i kataloget side 196. Udstillet: “Parade Sauvage. Art & contre-culture autour des sixties”, Musée des Beaux-Arts de Mons, Belgien, 2015. Proveniens: Waddington Galleries Ltd., London.

Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: modernart@bruun-rasmussen.dk

Malerier og skulpturer, 4. december 2019

Vur­dering

300.000–400.000 DKK

Hammerslag

480.000 DKK