Foto endnu ikke klar
846/​1128

Henri Simmen (f. 1880, d. 1963)

Eugenie O'Kin (f. 1880, d. 1948)

Lågkrukke af stentøj dekoreret med lys krakelé glasur. Sign. H. Sim. Låg af udskåret ibenholt med knop af rød koral udført af Eugenie O'Kin. Udført ca. 1925. H. 7.

Proveneniens: Benny Dessau, siden nedarvet i familien. Benny Dessau var en af de store danske industrifolk i det 20. århundrede. Han var direktør for Tuborg Bryggerierne fra 1899 og frem til 1930erne, grundlægger af Tuborg Fonden, formand for industrirådet, og aktiv i en række virksomheder. Udover hans engagement i forretningslivet, var han også formand fra 1927 for kunstindustrimuseet, (i dag Designmuseeum Danmark), samt som formand for Komiteen for udstillinger i udlandet, bl.a. var han hovedansvarlig for den danske deltagelse ved verdensudstillingen i Paris 1925.

Sølv og design, 6. marts 2014

Vur­dering

20.000–25.000 DKK

Hammerslag

110.000 DKK