2139/96
Bordlampe med korpus af japansk satsuma fajance, dekoreret i faver og guld med figurscener, fransk montering af forgyldt bronze. Skærm medfølger. Ca. 1900. H. inkl. skærm 71.
Fremstår med almindelig alders- og brugsslitage. Skærm plettet. Undersøgt med montering, uden garanti for skjulte fejl. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Ældre malerier, møbler og varia, 27. september 2021
Vurdering
Hammerslag