Bertha Wegmann (f. Soglio, Schweiz 1847, d. København 1926)
Interiør med sovende kvinde. Sign. B. Wegmann 1918. Olie på lærred monteret på plade. 34,5×34,5.
Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 1341, 2013 nr. 27.
Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: fine-art@bruun-rasmussen.dk
Malerier og tegninger, 1. december 2020