2043/578
Kähler (d. 1900, Keramikværksted, Næstved)
Stor vase af lertøj dekoreret med blå og brun glasur, samt horndekoreret med bladranker i grønt, mørkebrunt og okker. Sign. HAK, stemplet Danmark. Udført hos Kähler. H. 34,5. Diam. 17.
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker.
Moderne kunst og design (udskudt), 22. oktober 2020
Vurdering
Hammerslag
19 bud