To miniatureure af forgyldt bronze, det ene Louis XVI form, det andet i form af putto med tromme. Begge med lommursværker, heraf det ene med nøgleoptræk. 19. årh.s slutning. H. 10,5–11,5 cm. (2)
Uret fungerer, men der garanteres ikke for funktionaliteten. Nøgle medfølger. Louis XVI skive med større afslag. Fremstår med alders- og brugsslitage.
Ældre malerier, møbler og varia, 10. maj 2021
12 bud