1425/720
Inger Hanmann (f. Stege 1918, d. Frederiksberg 2007)
Lav bordskål af sterlingsølv, indvendigt dekoreret med emalje i grønt, turkis og blåt. Stemplet monogram IH. Udført hos A. Michelsen med årskode C10=1977. Vægt 415 gr. H. 3. Diam. 19,8.
Almindelig brugspatina, herunder enkelte overfladeridser og mærker. Øverste kant med mindre afslag i emaljen.
Moderne kunst og design, 17. juni 2014
Vurdering
Hammerslag