1425/​720

Inger Hanmann (f. Stege 1918, d. Frederiksberg 2007)

Lav bordskål af sterlingsølv, indvendigt dekoreret med emalje i grønt, turkis og blåt. Stemplet monogram IH. Udført hos A. Michelsen med årskode C10=1977. Vægt 415 gr. H. 3. Diam. 19,8.

Almindelig brugspatina, herunder enkelte overfladeridser og mærker. Øverste kant med mindre afslag i emaljen.

Moderne kunst og design, 17. juni 2014

Vur­dering

4.000 DKK

Hammerslag

2.300 DKK

(Autobud) 2.300 DKK
2.200 DKK
2.100 DKK
2.000 DKK