865/​302

St. Georg Ordenen, kors af 4. grad, tildelt officerer 1816–1855 i Den Kejserlige Russiske Flåde for lang tjeneste. Forgyldte inskription på de vandrette korsarme angiver 18 militære kampagner. Øsken af 14 kt. guld, stemplet med St. Petersburg bymærke med utydelig datering, lødighed 56. 35×35 mm. I det foreskrevne orange og sorte type IV bånd.

Litteratur: Romanov, “The Orders, Medals and History of Imperial Russia”, s. 16 og 41.

Russisk + varia & møbler, 2. juni 2016

Mønter ▸ Udland ▸ Rusland

Vur­dering

40.000 DKK

Hammerslag

100.000 DKK