1511/818
Svensk design
Daybed betrukket med naturfarvet skind, dybthæftede hynder. Medestel og ryglæn af aluminium, rundstok af mørkbejdset eg. Udført og mærket hos DUX. L. 206. D. 90.
Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Ridser og mærker på rundstok.
Moderne kunst og design, 10. marts 2015
Vurdering
Hammerslag