Søren Berg (f. 1897, d. 1978)
To vaser af porcelæn dekoreret med hhv. hvid og lys turkisgrøn krystalglasur. Sign. monogram, hhv. 17–12-26 og 1–3-27. Kgl. P. Unika. H. hhv. 10,5 og 22,5. (2)
Litteratur: Leif Lautrup-Larsen: “Stentøj - Den kongelige Porcelainsfabrik”, nærværende gourdformede vase ill. s. 356.
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker.
Moderne kunst og design, 30. juli 2024
15 bud