2116/58
Axel Schovelin (f. København 1827, d. Frederiksberg 1893)
Landskabsparti med en ung kvinde, der vogter gæs ved Lammefjorden. Sign. Axel Schovelin. Olie på lærred. 59×88.
Behov for let overfladerensning. Mindre krakeleringer. Retoucheringer.
Ældre malerier, møbler og varia, 19. april 2021
Vurdering
Hammerslag