2442/7055
Charles Eames (f. 1907, d. 1978)
Ray Eames (f. 1912, d. 1988)
“Aluminium Group”. Armstol med stel af aluminium, drejefunktion. Sæde og ryg med sort mesh. Model EA 108. Udført hos Vitra.
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser og mærker. Mesh med slitage, pletter og smuds.
Schæffergården: Kunst, design og antikviteter, 15. oktober 2024
Vurdering
Hammerslag
25 bud