911/125
Bertha Wegmann (f. Soglio, Schweiz 1847, d. København 1926)
Blomstrende træ foran en hvidkalket kirke. Sign. B. Wegmann. Olie på lærred monteret på lærred. 50×43.
Proveniens: Bruun Rasmussen Vejle auktion 105, 2006 nr. 200, afb. s. 47.
Ældre malerier og tegninger, 29. november 2022
Vurdering
Hammerslag