Ubekendt maler, ca. 1700
Jomfru Maria med Jesusbarnet og Johannes Døberen. Senere betegnet HW 1884. Olie på lærred. 74×56.
Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 1609, 2016 nr. 31.
Talrige krakeleringer. Mindre afskalninger. Behov for rensning. Lærredet er dubleret. Retoucheringer og overmalinger.
Ældre malerier, møbler og varia, 17. januar 2022
11 bud