757/​1206

Fridolin Johansen (f. Frederiksberg 1868, d. Nødebo 1908)

“Ung mand der spiller Harmonika”. Sign. Fridolin Joh. Marts 93. 48×55.

Udstillet: Liljevalchs Konsthall, Stockholm “Nyare Dansk Konst”, nov.-dec. 1919 nr. 541.Proveniens: Skuespilleren Albrecht Schmidt, der var uddannet som teatermaler på Zahrtmanns malerskole, herefter uddannet som skuespiller, og senere teaterdirektør.

Udsøgte malerier, 7. juni 2006

Vur­dering

20.000–30.000 DKK

Hammerslag

28.000 DKK