ZUSA (f. 1969, bor og arbejder i København)
Uden titel, 2024. Sign. Zusa. Mixed media på lærred. 24×30. Uindrammet.
Den danske gadekunstner ZUSA (f. 1969) bor og arbejder i København, Danmark. Navnet ZUSA er et akronym for “Zusammen” - det tyske ord for “sammen”. ZUSA arbejder med grafik i mange lag og en graffiti-inspireret stil, og han arbejder altid med den arkitektoniske kontekst af sine værker. ZUSA har gennem mange år taget street art til et nyt niveau i København. Selvom kunstneren bag ZUSA er diagnosticeret med MS og er bundet til sin kørestol, sætter han nye standarder for street-art-scenen i København.
Original stand.
Værket er del af en velgørenhedsauktion til fordel for Børns Vilkår. Auktionen er kurateret af “Curated by Jens-Peter Brask”. Kunstnerne har generøst doneret deres værker. Bruun Rasmussen Kunstauktioner opkræver ikke salær således at det samlede provenu går ubeskåret til Børns Vilkårs vigtige arbejde.
Børns Vilkår X Curated by Jens-Peter Brask X Bruun Rasmussen, 30. april 2024
36 bud