2021/661
Henning Koppel (f. København 1918, d. sst. 1981)
“Taverna”. Fem dele køkkentøj bestående af gryde med låg, kasserolle med låg, sauterpande og to pander. Udført hos Georg Jensen. Diam. 14–26,5. (5)
Brugsslitage. Ridser og mærker. Låg med buler. Låg til kasserolle er ikke originalt tilhørende.
Moderne kunst og design, 19. maj 2020
Vurdering
Hammerslag
10 bud