2448/768
Alvar Aalto (f. Kuortane 1898, d. Helsinki 1976)
Serveringsvogn med stel af formbøjet birk opsat på store hvide hjul. Plade med hvide kakler samt underliggende fletkurv. Model 900. Formgivet 1935. Udført hos Artek, Finland. H. 59. L. 91. B. 66.
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser, mærker og hak. Afskaldninger i malning på hjul.
Vurdering