2148/​1019

Hans Henrik Hansen (f. København 1894, d. 1965)

Fire hjerteformede julestager af fajance, to dekoreret med blå glasur, en med rød glasur samt en tofarvet med rød og brun glasur. Udført og stemplet hos Royal Copenhagen, to ydermere stemplet 1–2231. H. 7,5. (4)

Rødt hjertestage med hårrevne på den ene side og mørk plet ved hul. Fremstår med almindelig alders- og brugsslitage, herunder enkelte krakeleringer og mindre overfladeridser.

Moderne kunst og design, 30. november 2021

Vur­dering

5.000–6.000 DKK

Hammerslag