873/​141

Stort svensk senempire bord af mahogni og forgyldt træ, udskåret med delfiner og bladformationer. 19. årh.s første halvdel. H. 85. Diam. 173.

Proveniens: Säbylund slot, Närke. Tidligere på Sperlingsholm slot i Halland.

Konditionsrapport ved forespørgsel. furniture@bruun-rasmussen.dk

Møbler, varia & tæpper, 20. september 2017

Vur­dering

50.000–60.000 DKK

Hammerslag