873/141
Stort svensk senempire bord af mahogni og forgyldt træ, udskåret med delfiner og bladformationer. 19. årh.s første halvdel. H. 85. Diam. 173.
Proveniens: Säbylund slot, Närke. Tidligere på Sperlingsholm slot i Halland.
Konditionsrapport ved forespørgsel. furniture@bruun-rasmussen.dk
Møbler, varia & tæpper, 20. september 2017
Vurdering
Hammerslag