Ole Lundsfryd (f. 1889, d. 1959)
Parti fra Christianshavn. Sign. O. Lundsfryd 1916. Olie på lærred. 73×93.
Udstillet: 1917 (udstillingsetiket på blændrammen).
Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 366, 1977 nr. 248.
Mindre krakeleringer. Mærker efter blændrammen synlige på forsiden. Enkelte minimale afskalninger. Behov for overfladerensning.
Ældre malerier, møbler og varia, 23. november 2020