2048/​181

Ole Lundsfryd (f. 1889, d. 1959)

Parti fra Christianshavn. Sign. O. Lundsfryd 1916. Olie på lærred. 73×93.

Udstillet: 1917 (udstillingsetiket på blændrammen).

Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 366, 1977 nr. 248.

Mindre krakeleringer. Mærker efter blændrammen synlige på forsiden. Enkelte minimale afskalninger. Behov for overfladerensning.

Ældre malerier, møbler og varia, 23. november 2020

Vur­dering

3.000–4.000 DKK

Hammerslag