2008/742
Finn Juhl (f. Frederiksberg 1912, d. Ordrup 1989)
Lille skål af massivt, drejet teak. Udført og stemplet hos Kay Bojesen, Denmark, Copyright samt Finn Juhl Design. H. 5,5. B. 15 L. 14,5.
Alders- og brugsrelateret patina. Behandlet med teakolie.
Moderne kunst og design, 18. februar 2020
Vurdering
Hammerslag
19 bud