2004/103
Anton Melbye (f. København 1818, d. Paris 1875)
Marine med et sejlskib nær en Klippekyst i Middelhavet. Sign. Anton Melbye 1846. Olie på lærred. 27,5×38,5.
Lærredet er dubleret. Mindre krakeleringer. Retoucheringer samt reparation.
Ældre malerier, møbler og varia, 20. januar 2020
Vurdering
Hammerslag