Godfred Christensen (f. København 1845, d. sst. 1928)
Fra en bjergsø i Alperne, sommer. Sign. G. C. 1887. Olie på lærred. 59×89,5.
Proveniens: ABR auktion 404, 1980, nr. 42.
Behov for let overfladerensning. Én lap på bagsiden med større retouchering på forsiden. Mindre afskalninger ved kanterne. Overfladeridse.
Ældre malerier, møbler og varia, 30. marts 2020