August Schiøtt (f. Helsingør 1823, d. Hellebæk 1895)
“Vejen ved Julebækshuset. Morgen”. Sign. A. Schiøtt 1884. Olie på lærred. 63×99.
Udstillet: Charlottenborg 1885, nr. 353.
Enkelte retoucheringer. Mindre krakeleringer og minimale afskalninger. Behov for let overfladerensning.
Ældre malerier, møbler og varia, 2. august 2021