2041/808
Just Andersen (f. Godhavn, Grønland 1884, d. Glostrup 1943)
Rundt skrin af poleret og let hamret tin, ornamentertet låg med lågknop i form af kvinde. Stemplet monogram Just 1928, dessin 150. H. 14. Diam. 17.
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker.
Moderne kunst og design, 6. oktober 2020
Vurdering
Hammerslag
16 bud