2031/287
Tre Delft tallerkener af fajance, dekorerede med haveparti i japansk stil samt to kinesiske tallerkener af porcelæn, dekorerede med blomsterkurve og -grene. 18.-19. årh. Diam. 12–23. (5)
Fajancetallerken med afskalninger langs kant og kraftig slitage, én med gennemgående revne. Stor kinesiske tallerken med gennemgående revne og kanthak. Lille med gennemgående revner og afslag på fodrand. Fremstår med alders- og brugsslitage.
Ældre malerier, møbler og varia, 27. juli 2020
Vurdering
Hammerslag