911/​942

Axel Salto (f. København 1889, d. Frederiksberg 1961)

Cirkulær skål af stentøj. Udvendigt modelleret i riflet stil. Dekoreret med grågrøn og lys blå glasur med brune og mørkeblå elementer. Sign. Salto. H. 12. Diam. 26,3.

Proveniens: Europæisk privatsamling.

Moderne design og kunsthåndværk, 8. december 2022

Vur­dering

25.000–30.000 DKK

Hammerslag

22.000 DKK