911/942
Axel Salto (f. København 1889, d. Frederiksberg 1961)
Cirkulær skål af stentøj. Udvendigt modelleret i riflet stil. Dekoreret med grågrøn og lys blå glasur med brune og mørkeblå elementer. Sign. Salto. H. 12. Diam. 26,3.
Proveniens: Europæisk privatsamling.
Moderne design og kunsthåndværk, 8. december 2022
Vurdering
Hammerslag