Kaare Klint (f. Frederiksberg 1888, d. København 1954)
“Safaristolen”. Et par armstole med stel af ask. Sæde, ryg samt løs hynde betrukket med lys kanvas, armlæn og stropper af patineret skind. Udført hos Rud. Rasmussens Snedkerier. (2)
Litteratur: Noritsugu Oda, “Danish Chairs”, gengivet s. 26.
I 1933 formgav professor Kaare Klint “Safaristolen” med henblik på at skabe en let og samtidig transportabel hvilestol. Han lod sig inspirere af en engelsk officerstol, som han havde set i en rejsebog fra Afrika. Ved at konstruere en stol, der let kunne skilles ad og samles uden brug af værktøj, fastholdt Klint stolens feltmæssige formål.
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser og mærker. Stropper mellem ben defekte. En skrue mangler bagtil på ene armlæn. Kanvas med pletter og smuds.
Moderne kunst og design, 19. januar 2021
10 bud