1502/​1552

Fransk kamimur af forgyldt messingblek med kuppel af glas med oval base af sortmalet træ, skive af hvid emalje. 19. årh.s slutning. Kaminur H. 35. B. 29. D. 11. Glaskuppel H. 47. B. 37. D. 19.

Der gives ingen garanti for værkets funktion. Fremstår med alders- og brugsslitage. Pendul medfølger. Afslag på skiven.

Varia, 8. januar 2015

Vur­dering

3.000 DKK

Hammerslag

1.650 DKK

1.650 DKK
(Autobud) 1.600 DKK
1.550 DKK
1.500 DKK