1946/​6035

Hugo Falk (b. 1862, d. 1925)

Hugo Falk: Påfogelgården. Elisabeth och Frans äventyr med trollet Mumsman. C. 1900. Illustrated in colour with 13 full page water colours by Edla [?]. Queer folio. Bound in full cloth. Unpublished.

Dansk maskinskrevet originalmanuskript af en oprindelig svensk bog med teksten indklæbet på ark og med de originale akvareller i lidt naivistisk, Elsa Beskow og Suzanne Lassen stil, ligeledes indklæbet. Bogen, der ikke ses udgivet, hverken på svensk eller dansk, har den danske arbejdstitel “Trylleslottet”. Det originale håndskrevne svenske titelblad er udskåret, men teksten kan læses spejlvendt i aftryk på den foregående side. Desværre kan illustratorens efternavn ikke tydes. Forfatteren udgav i begyndelsen af 20. århundrede en mængde børnebøger.

Auction

BogForum - Art on paper, 17 November 2019

Category
Estimate

2,000 DKK

Sold

Price realised

2,100 DKK

13 bids

When Bidder Bid
2,100 DKK
(Auto bid) 2,000 DKK
1,950 DKK
(Auto bid) 1,800 DKK
1,750 DKK
1,400 DKK
(Auto bid) 1,350 DKK
1,300 DKK
(Auto bid) 1,200 DKK
1,150 DKK
1,100 DKK
1,050 DKK
1,000 DKK