Hugo Falk (f. 1862, d. 1925, Swedish author)
Hugo Falk: Påfogelgården. Elisabeth och Frans äventyr med trollet Mumsman. Ca. 1900. Illustreret i farver med 13 helsides akvareller af Edla [?]. Tværfolio. Indb. i hellærred. Upubliceret.
Dansk maskinskrevet originalmanuskript af en oprindelig svensk bog med teksten indklæbet på ark og med de originale akvareller i lidt naivistisk, Elsa Beskow og Suzanne Lassen stil, ligeledes indklæbet. Bogen, der ikke ses udgivet, hverken på svensk eller dansk, har den danske arbejdstitel “Trylleslottet”. Det originale håndskrevne svenske titelblad er udskåret, men teksten kan læses spejlvendt i aftryk på den foregående side. Desværre kan illustratorens efternavn ikke tydes. Forfatteren udgav i begyndelsen af 20. århundrede en mængde børnebøger.
BogForum - Kunst på papir, 17. november 2019
13 bud