1946/​6035
Hugo Falk: Påfogelgården [...]. C. 1900. Illustrated in colour with 13 full page water colours.

Description

Hugo Falk: Påfogelgården. Elisabeth och Frans äventyr med trollet Mumsman. C. 1900. Illustrated in colour with 13 full page water colours by Edla [?]. Queer folio. Bound in full cloth. Unpublished.

Dansk maskinskrevet originalmanuskript af en oprindelig svensk bog med teksten indklæbet på ark og med de originale akvareller i lidt naivistisk, Elsa Beskow og Suzanne Lassen stil, ligeledes indklæbet. Bogen, der ikke ses udgivet, hverken på svensk eller dansk, har den danske arbejdstitel “Trylleslottet”. Det originale håndskrevne svenske titelblad er udskåret, men teksten kan læses spejlvendt i aftryk på den foregående side. Desværre kan illustratorens efternavn ikke tydes. Forfatteren udgav i begyndelsen af 20. århundrede en mængde børnebøger.

Preview
At Baltikavej
Auction

BogForum - Art on paper, 17 November 2019

Category

Books & manuscripts

Artist

Hugo Falk (b. 1862, d. 1925)

Shipping

Delivery in the United States from 640 kr. provided the final price does not exceed 30,000 kr.

Log in to see the cost for shipping this lot to your address.

Selling
Estimate

2,000 kr.

Current top bid

1,100 kr.

— or —
How do max bids work?

3 bids

When Bidder Bid
102054 1,100 kr.
916405 1,050 kr.
1022610 1,000 kr.