2132/852
Nils Kähler (f. 1906, d. 1979)
To bordlamper af stentøj, delvis dekoreret med hhv. mørkebrun og turkis glasur med møntre. Udført hos Kähler. Sign. hhv. HAK 613–24 og Nils HAK Denmark. H. ekskl. montering 24 og 25. (2)
Brun lampe med overfladeridser. Turkis med mindre afsklaninger. Der garanteres ikke for funktionaliteten. Skærme medfølger.
Moderne kunst og design, 10. august 2021
Vurdering
Hammerslag