2008/123
Louis XVI krydderikar/hovedvandsæg af delvis forgyldt sølv, indvendigt forgyldt og med separat låg med lukkefunktion, for- og bagside graveret med medaillon med hhv. ejerinitial H og L, på firkantet fodstykke. Mester Jørgen Nielsen Brosbøll, Vejle 1736–1764/76. Vægt 140 g. H. 9 cm.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Der mangler muligvis en lille stift i siden hvor det indvendige låg sættes på plads.
Ældre malerier, møbler og varia, 17. februar 2020
Vurdering
Hammerslag
32 bud