1709/714
Bjørn Wiinblad (f. København 1918, d. 2006)
Kolossal kandeformet vase med låg, modelleret i form af kvindeskikkelse med hat påsat blomster, dekoreret i blå på lysegrå grund. Sign. Bjørn Wiinblad 72. H. 72.
Minimalt glasurafslag på næse samt halsrand. Enkelte krakeleringer.
Moderne kunst og design (udskudt), 4. marts 2017
Vurdering
Hammerslag
17 bud