Hans Smidth (f. Nakskov 1839, d. Frederiksberg 1917)
Gammelt hus mellem lyngbakker. Sign. Hans Smidth. Olie på lærred. 31×44.
Proveniens: Tidligere i grosserer Eduard Rée's samling. ABR auktion 236, 1969 nr. 224.
Behov for let overfladerensning. Mindre krakeleringer. Enkelte retoucheringer.
Ældre malerier, møbler og varia, 18. marts 2024
19 bud